Nasz poprzedni post, opisujący perturbacje rumuńskiego kuriera w delcie Dunaju, był zapowiedzią bardziej technicznego tekstu o strukturze rumuńskich kodów pocztowych.

Zgodnie z obietnicą przedstawiamy zatem omówienie danych lokalizacyjnych zaszyfrowanych w kodach pocztowych, jakie znajdziecie na przesyłkach kurierskich do Rumunii. Tekst prosimy potraktować jako lekturę obowiązkową dla każdego, kto planuje karierę kuriera w Rumunii,  ciekawostkę – dla fascynata branży logistycznej i przesyłkowej oraz instrukcję obsługi – dla każdego, kto hobbystycznie (lub obsesyjnie) śledzi w aplikacji trasy swoich przesyłek do Rumunii.

Otóż rumuński kod pocztowy to ciąg sześciu cyfr, z czego każda cyfra ma swoje precyzyjne znaczenie.

Pierwsza cyfra to numer regionu pocztowego – w całej Rumunii jest ich 10 (cyfry 0-9).

Druga wskazuje na okręg (rum. județ) – poszczególne regiony pocztowe obejmują od dwóch do sześciu okręgów, których łącznie w Rumunii jest 41. Wyjątkiem jest Bukareszt, w przypadku którego druga cyfra w kodzie oznacza jeden z sześciu stołecznych sektorów.

Cyfra na trzeciej pozycji określa znaczenie i wielkość miejscowości – cyfra 0 w tym miejscu mówi, że mamy do czynienia z siedzibą (stolicą) okręgu, cyfry od 1 do 4 – miastem o liczebności mieszkańców powyżej 50 000, 5 i 6 zarezerwowane są dla rumuńskich miast i miasteczek o liczebności mieszkańców poniżej 50 000, a cyfra 7 oznacza wioski i osady.

Cyfry na miejscu 4., 5. i 6. w rumuńskich kodach pocztowych określają poszczególne ulice lub ich fragmenty bądź też kolejno numerowane wsie.

Chcąc przedstawić temat na przykładzie, zabiorę Was w (nieco osobistą*) krótką podróż sentymentalną trasą mojej przesyłki wysłanej niedawno do Rumunii. Do miejsca, które możecie zobaczyć na zdjęciu u góry strony, a w którym miałam szczęście spędzić kilka pięknych miesięcy życia… Do rumuńskiej miejscowości o kodzie 207190.

Przesyłka do Rumunii, czyli palcem po rumuńskiej mapie kodów…

Chcąc rozszyfrować kod miejsca docelowego mojej paczki posłużyłam się mapą**, która wisi na ścianie w naszym magazynie.

207190…
Pierwsza cyfra (numer regionu pocztowego) to 2. Chociaż nietrudno znaleźć ją na mapie, przyjrzyjmy się regułom: cyfra 0 przypisana została do regionu pocztowego obejmującego Bukareszt oraz okręgi Ilfov i Giurgiu. Cyfry 1, 2, 3, … zostały przypisane kolejnym regionom licząc od regionu 0 zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dlatego też cyfra 1 należy do regionu sąsiadującego z regionem stołecznym od lewej strony i obejmującego pięć okręgów z siedzibami w Ploiești, Pitești, Buzău, Târgoviște oraz Alexandrii. Kolejny region, oznaczony cyfrą 2, jest regionem docelowym dla mojej przesyłki – znajdujące się w nim okręgi mają stolice w Krajowie (rum. Craiova), Târgu Jiu, Drobeta-Turnu Severin, Slatinie i Râmnicu Vâlcea.

Przesyłki kurierskie doręczane przez Romania Express w tym rejonie trafiają do hubu w Krajowie. Tam też dotarła moja paczka. Czy to koniec jej podróży…? Spójrzmy na kod paczki i na mapę. Drugą cyfrę kodu również nietrudno dostrzec na mapie ściennej.

207190…
Cyfra 0 w tym regionie pocztowym wskazuje na okręg Dolj z siedzibą w mieście Krajowa. Wiemy zatem, że przesyłka nie zostanie wysłana do kolejnego hubu (a tak byłoby w przypadku kodu rozpoczynającego się np. od cyfr 21 – magazyn końcowy przesyłki kurierskiej znajdowałby się wówczas w Târgu Jiu). Magazyn w Krajowie jest zatem magazynem końcowym dla mojej paczki i tu trafi w ręce rumuńskiego kuriera. Dokąd uda się kurier…?

207190…
Przypomnijmy: dla wszystkich rumuńskich miast będących siedzibami okręgów na trzecim miejscu kodu pocztowego zarezerwowana została cyfra 0 (xx0xxx), wiemy zatem, że moja paczka nie zatrzyma się w Krajowie. Natomiast po lekturze poprzedniego postu Romania Express można przypuszczać, że dalsza droga kuriera z moją przesyłką nie będzie łatwa. Cyfra 7 oznacza bowiem najmniejsze z najmniejszych miejscowości zlokalizowane nierzadko na skraju cywilizacji…

Podchodząc do mapy bliżej, widzimy, że miejscowości z cyfrą 7 w kodzie na trzecim miejscu jest sporo (na mapie w numeracji pod nazwą każdej miejscowości pominięto pierwsze 2 cyfry kodu, w tym przypadku 20).

207190

Jak już wiemy, ostatnie trzy cyfry wskazują na poszczególne ulice lub ich fragmenty bądź kolejno odliczane wsie, osady i przysiółki. W naszym przypadku (kiedy na trzecim miejscu widnieje 7) oznaczają właśnie wioskę z okręgu Dolj o numerze 190 (możliwy zakres numeracji: od 000 do 999). Nam w tym momencie pozostaje szukanie odpowiedniego kodu na danym wycinku mapy. Czy już widzicie, dokąd pojedzie moja przesyłka…? 

Tak – moja paczka dotrze do wsi Cetate (co w języku rumuńskim oznacza twierdzę). Cetate to bajeczna osada nad brzegiem Dunaju, na granicy trzech bałkańskich państw, gdzie natura góruje nad człowiekiem, gdzie psów i kotów jest więcej niż ludzi, a świnie są dzikie i pasą się wszędobylsko po łąkach, mokradłach i lasach.

Na skraju wsi, nad samym brzegiem Dunaju, będącego tu rzeką graniczną z Bułgarią, działa jedyne w swoim rodzaju centrum kultury i sztuki: Port Cultural Cetate. Ośrodek został stworzony przez znanego rumuńskiego poetę, publicystę, winiarza i restauratora Mirceę Dinescu w miejscu dawnego naddunajskiego portu handlowego. Port, który niegdyś przyjmował i odprawiał wypełnione zbożem i trzodą chlewną barki, dziś gości ściągających tu z całego świata artystów – poetów, pisarzy, tłumaczy, malarzy i muzyków. Oraz amatorów bałkańskiej kuchni w najznakomitszym wydaniu.

 

*Autorką wpisu oraz fotografii pod nim jest Agata Blaumann
Doradca Klienta w Romania Express

**Zdjęcia wewnątrz tekstu przedstawiają fragmenty mapy ściennej “Codurile Poștale din România” wydanej przez wyd. Stiefel Eurocart