Przesyłka kurierska do Târgu-Jiu w południowej Rumunii nadana z Tychów w poniedziałek 8 lutego o godz. 13:30 dotarła do rąk adresata dziś rano, w środę 10 lutego o 9:15 czasu lokalnego, czyli w niecałe 43 godziny. Po drodze odwiedziła 6 różnych magazynów w 6 miastach w Polsce i w Rumunii oraz jechała 6 różnymi pojazdami!

Na mapie Rumunii odwzorowaliśmy rzeczywiste trasy pokonane przez 100 losowo wybranych przesyłek do Rumunii. Taka ilość wystarczyła, żeby oczom ukazał się piękny dwupoziomowy system Hub & Spoke, dzięki któremu możliwe są czasy dostawy paczek do Rumunii w tak krótkim czasie.

Na poniższych grafikach prezentujemy trasy, jakimi podróżują paczki Romania Express – już po stronie rumuńskiej:

Serce systemu stanowią dwa huby centralne, które komunikują się z sześcioma hubami regionalnymi:

 

Huby regionalne wspierają huby centralne w obsłudze poszczególnych regionów Rumunii: 

  1. Bacău – zapewnia sprawną dystrybucję przesyłek w północnej Mołdawii
  2. Buzău – w południowej Mołdawii
  3. Brașov (Braszów) – w południowo-wschodniej Transylwanii
  4. Cluj (Kluż) – w połnocno-zachodniej i środkowej Transylwanii
  5. Timișoara (Timiszoara) – w Banacie
  6. Craiova (Krajowa) – w Zachodniej Wołoszczyźnie

Z hubu regionalnego przesyłka jest dostarczana do adresata bezpośrednio,
bądź poprzez kolejny punkt – magazyn końcowy. I tak na przykład paczka wysłana pod adres w bliskiej okolicy Craiovy, zostanie dostarczona przez kuriera z hubu regionalnego w tym właśnie mieście. Jeśli natomiast przesyłka będzie adresowana do odbiorcy pod Târgu-Jiu, najpierw “przesiądzie” się w Craiovie do kolejnego pojazdu, który przewiezie ją razem z innymi paczkami do magazynu dystrybucyjnego w Târgu-Jiu i dopiero tam trafi w ręce miejscowego kuriera. 

W zależności od długości trasy oraz ilości punktów przeładunkowych podróż paczki na terenie Rumunii, pod drzwi adresata, trwa od 12 do 24 godzin.